התמודדות עם המוות

בעימות עם המוות שואב כל אחד מאיתנו דרכי התמודדות ייחודיים מתוך מאגר של תגובות העומד לרשותנו. מאגר התגובות כולל תגובות גופניות ורגשיות, תגובות דמיוניות המתרחקות מן המציאות ולעומתן תגובות שכליות-רציונליות, היאחזות באמונה דתית, התכנסות והתבודדות, תלות בבני המשפחה או חיפוש תמיכה אצל חברים בני אותו גיל. אין דרך אחת המתאימה לכל מצב, לכל אדם ולכל גיל. יתרה מזאת, קורה שמעוצמת הזעזוע שבמיתתו של אדם קרוב יתגלו אצל הפרט כוחות, שלפני כן לא הוכרו על ידו או על ידי סביבתו, או שתתפתח אצלו התנהגות הזרה לאופיו, ואלה עלולים להפתיע ואף להפחיד את היחיד או את הסובבים אותו. גם בקבוצות הקרובים למתאבל, החשופים לכאב ולצער של האובדן, יש שונות רבה בין התגובות.

מצבי אבלות אינם דומים זה לזה. אף כי לעיתים ניתן לזהות תהליכים דומים, או ’שלבים׳ של עיבוד האבל, תגובותיו של הפרט שונות מאוד בקצב, בעוצמה ובמשך הזמן שלהן, כדברי השיר: ״איש אינו יודע את סבלי, איש אינו מבין את צערי״. כל מתאבל מגיב על פי תפיסתו את האובדן ואת משמעותו לגביו.

כלי התמיכה והסיוע החשובים ביותר הם ההקשבה, הזהירות, והניסיון הבלתי נלאה לבדוק מהם צורכי הפרט, המשפחה והקהילה בעימות עם המוות.

מעוניינים לקבל כלים שיסייעו לכם ליישם את הפעלת ׳משאבי ההתמודדות׳ במפגש עם המוות?
מרכז משאבים מקיים הכשרות וסדנאות בכל רחבי הארץ והעולם העוסקות בהתמודדות עם אובדן ומוות בכל הרמות של הפעילות האנושית –  הרמה האישית, הרמה בין־אישית, רמת הארגון ורמת הקהילה, שלכולן השלכות מיידיות על תפקודו של הפרט השרוי במצוקה.

 

חושבים שכדאי שנדבר?

שתפו בפייסבוק
Google+
צייצו בטויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו בוואטסאפ