מידעון למשתלם

מי אנחנו

מרכז משאבים הוקם בשנת 1981 בקרית שמונה על ידי פרופ' מולי להד על מנת לתת מענה טיפולי וחינוכי לתושבי "קו העימות": ילדים, מבוגרים, מערכת החינוך ומערכות הרווחה, הבריאות והפסיכולוגיה.
כיום עמותת משאבים הינה בעלת מוניטין בינלאומי בפיתוח ויישום עקרונות החוסן האישי, הארגוני והקהילתי לאנשי מקצוע, ארגונים ומוסדות בארץ ובעולם כגון מערכות מוניציפליות, משרדי ממשלה, גופי התערבות בחירום, ומערכות עסקיות וכלכליות. המרכז עוסק בהכנת אוכלוסייה ומוסדות להתמודדות במצבי חירום ולחץ, ובטיפול ושיקום בארץ וברחבי העולם, באיזורים שחוו טרור או אסונות המוניים.
מרכז משאבים מקיים הכשרות מקצועיות, עם מיטב המרצים מהארץ ומחו"ל, בתחומי ההתמודדות והבריאות הנפשית. במסגרת זו מתקיים המסלול המלא לתעודה בפסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית.

החטיבה ללימודי חוץ והמשך, המרכז להכשרת מטפלים במכללה האקדמית תל-חי
החטיבה מציעה תוכניות לימוד וקורסים שונים במגוון תחומים ושמה לה למטרה להתבסס כמרכז אזורי מצטיין להשכלה ובתוך כך, הכשרת מטפלים ואנשי חינוך במרכז להכשרת מטפלים. החטיבה מפעילה למעלה מ – 30 קורסים ותכניות לימוד חוץ אקדמיות במגוון תחומים, לפי הקטגוריות הבאות:
* בית הספר למיומנויות הניהול והפיתוח האישי.
* תנופה – לימודי המשך לאקדמאים.
* מקצועות – לימודי תעודה.
* תוצרת – לימודי טוב הארץ.
* תל חי+ – לימודי העשרה ופנאי.
* המרכז להכשרת מטפלים.

איט"ה – אגודה ישראלית לטיפול קוגניטיבי התנהגותי
איט”ה הינה ארגון המטפלים הארצי לטיפול בגישה ההתנהגותית-קוגניטיבית. בארגון זה חברים בכירי המטפלים המוסמכים בגישה זו כולל פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עו"סים, מטפלים בהבעה ויצירה ועוד. ארגון איט"ה הוכר על ידי האיגוד האירופי EBACT כאיגוד שקיבל הסמכה רשמית. משמעות הדבר שהארגון מסמיך מומחים ב -CBT באופן מובנה ומסודר בהתאם לקריטריונים של ה -EABCT ושהוא פועל על פי סטנדרטים גבוהים ומחמירים הן לצורך הכרה במומחים והן לצורך הכרה במדריכים (ראה פירוט הדרישות האירופאיות http://www.eabct.com/training.htm).

איט"ה מאשרת תכניות הכשרה העומדות בקריטריונים של האיגוד הישראלי והאירופי. תכנית ההכשרה CBTגלילי, קיבלה את אישורה של איט"ה ולפיכך התוכנית עומדת בסטנדרטים הגבוהים של האיגוד הישראלי והאירופי.

אודות התכנית

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הנו טיפול רגשי מובנה וממוקד, מבוסס ראיות וקצר מועד יחסי. מטרתו להשיג שינויים בדפוסי החשיבה, בדפוסי ההתנהגות וברמה הרגשית של המטופל, זאת על מנת למתן מצוקה וסימפטומים נלווים ולפתח כישורים תפקודיים יעילים. טיפול זה נחשב בעשורים האחרונים ליעיל ביותר ולטיפול המועדף במגוון הפרעות נפשיות כגון OCD, הפרעות חרדה, הפרעות אכילה, דיכאון, PTSD, וויסות רגשות, ניהול כעסים, טיפול בכאב ובעיות רפואיות ועוד.
גישה טיפולית זו הנה מבוססת ראיות (evidence based), מתפתחת בהתמדה ומפתחת דרכי טיפול נוספות.

תכנית הכשרה דו-שנתית בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי CBTגלילי. תכנית ההכשרה המקיפה אותה אנו מציעים, תעניק את המסגרת התיאורטית ואת המיומנויות הקליניות לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי. גישת טיפול זו נשענת על תיאוריות פסיכולוגיות עדכניות וההתערבות הטיפולית מתייחסת למרכיבים הרגשיים, החשיבתיים, ההתנהגותיים והגופניים של הבעיה. פתיחת תכנית ההכשרה בצפון הארץ מטרתה להנגיש את הלימודים לטיפול בגישה זו עבור תושבי הצפון.
אנו רואים בכך תרומה משמעותית הן למטפלים הצפוניים שיוכלו ללמוד בקרבת ביתם ועבודתם והן למטופלים בצפון שיזכו לטיפול רגשי עדכני ומבוסס ראיות, כפי שזוכים לו תושבי המרכז. חלק קטן מהמרצים בתכנית הנם תושבי הגליל (רק חברים מומחים באיט"ה יכולים ללמד בתכניות אלו) ואילו רוב המרצים מגיעים ממרכז הארץ וזאת גם מתוך ציונות ורצון לתרום לגליל.

הלימודים מתקיימים בלב הגליל, בבניין "משאבים" בקרית שמונה.

מטרות התוכנית
מטרת התוכנית היא הקניית ידע תיאורטי ומעשי רחב ומעמיק לאנשי מקצועות הבריאות, הטיפול והחינוך בתהליך הכשרתן/ם בטיפול על פי הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית. עם תחילת הלימודים, ובפרט מהסמסטר השני, מצופה מהמתמחות/ים להתחיל וליישם את הנלמד בשטח תחת הדרכה. עם תום הלימודים מצופה כי המתמחה ת/יישם את הידע שרכש/ה בעבודה הטיפולית בשטח, אישה ואיש לפי מקצועה/ו ותחום עיסוקה/ו, כל זאת תחת הדרכה של מדריכים מוסמכים בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי המוכרים על ידי איט"ה.

מבנה הלימודים

הכשרה עיונית: התכנית הנה דו-שנתית וכוללת 290 שעות של למידה פרונטאלית ו-200 שעות של תרגול ורכישת מיומנויות בכיתה, משימות בית והדרכות.   
הקורסים יכללו הרצאות תיאורטיות פרונטליות, המתקיימות לרוב אחת לשבוע, שילוו בתרגולים  מעשיים של מגוון טכניקות טיפול  שיאפשרו למתמחים ליישם את השיטות והכלים הנלמדים תוך הדרכה של מרצי התכנית. כולם אנשי מקצוע מומחים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי.
הקורסים יינתנו במסגרת מרוכזת, כלומר כל קורס מתקיים במשך יום לימודים שלם בן 5 שעות לימוד.
על מנת לקבל תעודת גמר יש לסיים את כל שעות לימוד הכוללות לימוד פרונטאלי, תרגול, הצגת מקרה וחמישים שעות הדרכה – אותם על המתמחים לרכוש באופן עצמאי.
לקראת סיום ההכשרה על כל מתמחה להציג הצגת מקרה בכיתה. על המקרה המתואר להיות תחת הדרכה. עם תום הלימודים על המתמחה להגיש עבודת גמר כתובה שנבדקה על ידי המדריך.

הכשרה מעשית: בכדי ליישם את הידע והכלים הטיפוליים הנרכשים במהלך הלימודים העיוניים ועל מנת לפתח מיומנויות התמודדות עם סוגיות טיפוליות, על כל מתמחה לטפל בגישה הקוגניטיבית-התנהגותית בשמונה מטופלים לפחות במהלך ההכשרה ולקבל עליהם הדרכה. את הטיפולים ניתן לעשות במסגרת העבודה או במסגרות אחרות המאפשרות התמחות זו. כל מתמחה תתנסה/יתנסה בלפחות שלושה סוגים שונים של הפרעות ותקבל/יקבל הדרכה על מקרים אלו ממדריכה/ך מוסמכת/ך באיט"ה. מתמחה תוכל/יוכל להמשיך בעבודה המעשית גם בשנה שלאחר תום הלימודים, אך טיפול וקבלת הדרכה על שמונה מטופלים הנם חלק מחובות הקורס ותנאי לקבלת תעודת הסיום.

הדרכה: ההדרכה הנה חלק משמעותי ביותר בתוכנית ומהווה חלק מחובות הקורס. ההדרכה מסייעת להפנים וליישם את הידע התיאורטי והכלים הטיפוליים שנרכשים במהלך הלימודים וכן בהתמודדויות עם קשיים העולים בטיפולים. על המתמחות/ים לקבל מינימום של חמישים שעות הדרכה, משתי/שני מדריכות/ים לפחות המוכרות/ים כמדריכות/ים מומחיות/ים באיט"ה או כאלו הנמצאות/ים בשלבי הסמכה להדרכה באיט"ה.
ההדרכות יתקיימו באופן פרטני או קבוצתי של עד ארבעה משתתפים. על כל מודרכת/ך בקבוצה לקבל לפחות חצי שעת הדרכה בכל מפגש הדרכה, כך שהדרכה לשלושה משתתפים תמשך שעתיים (המוכרות כשתי שעות הדרכה). בכל מקרה יש להתעדכן בדרישות באתר איט"ה.

על המתמחים בתכנית להשלים 50 שעות הדרכה במהלך השנה הראשונה והשנייה באופן עצמאי ובעבור תשלום נפרד למדריכות/ים ובתיאום איתן/ם.

תכנית הלימודים

מסלול הלימודים: מסלול הלימודים לתעודה נמשך שנתיים, במהלכם מתקיימים ארבעה סמסטרים במתכונת יום שבועי. הלימודים יתקיימו בימי ד' בין השעות 13:30-18:30, בסה"כ שש שעות אקדמיות שבועיות. כשלוש עד ארבע פעמים בשנה מתקיימים ימי לימוד מרוכזים, בימים רביעי- חמישי. ביום רביעי בשעות הרגילות (13:30-18:30) וביום חמישי בין השעות 9:00-14:00.

 אוכלוסיית היעד: מסלול הלימודים יקנה למתמחות/ים ידע תיאורטי ומעשי מעמיק בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, אותו יוכלו ליישם בתחום עיסוקן/ם המקצועי.
הלימודים מיועדים לבעלי/ות מקצועות טיפוליים/ייעוציים בעלי הכשרה אקדמית ונסיון טיפולי: פסיכיאטריות/ים, פסיכולוגיות/ים, רופאות/ים MD, עובדות/ים סוציאליות/ים, מטפלות/ים בהבעה ויצירה, מרפאות/ים בעיסוק, מטפלות/ים בהפרעות בתקשורת, קרימינולוגיות/ים קליניות/ים, אנשי מקצוע מתחום הסיעוד, יועצות/ים חינוכיות/ים וחינוך מיוחד.

בשנה הראשונה: במהלך השנה הראשונה ילמדו קורסים בסיסיים להכרה והפנמה של הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית: טיפול התנהגותי, טיפול קוגניטיבי, הערכה ואבחון, טיפול בהפרעות חרדה, טיפול בילדים, טיפול במצבים גופניים, ותרגול מעשי של החומר הנלמד.

בשנה השניה: במהלך השנה השנייה יתקיימו קורסים ספציפיים בגישות שונות ובמגוון הפרעות: הפרעות שינה, הפרעות אכילה, OCD, מיומנויות של ניהול עצמי וויסות רגשי, טיפול בדיכאון, קשיבות, משוב ביולוגי (ביופידבק). תינתן יחידת לימוד ב- PTSD. סיום יחידת לימוד זו במלואה מאפשרת להשלים הדרכות ספציפיות ב- SE FAR CBT ולקבל תעודה. בתום השנה יתקיימו הצגות מקרים של כל התלמידות/ים ותוגש עבודת סיום.
הצגת מקרה והגשת עבודת סיום הנן תנאי לסיום הלימודים.

חובות הלימוד  (מילוי כל החובות הנו תנאי לקבלת תעודת הסיום):
* חובת נוכחות 100% מהקורסים. מתמחה שלא תעמוד/יעמוד בחובת הנוכחות ותרצה/ירצה תעודה, תשלים/ישלים את מכסת השעות החסרה בשנה שלאחר מכן.
* קריאת מאמרים, הגשת מטלות וביצוע מבחנים (חלק מהחומרים באנגלית).
* הצגת מקרה בכיתה עליו קיבל/ה המציג/ה הדרכה והגשת עבודת גמר בחתימת המדריך.
* טיפול בשמונה מטופלים המציגים לפחות שלוש הפרעות שונות.
* 50 שעות הדרכה אצל שתי/ני מדריכות/ים מוסמכות/ים באיט"ה.

תעודת גמר

תעודת סיום לימודים בפסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית תוענק למסיימות/מסיימי תכנית הלימודים במלואה ולאחר מילוי כל חובות הלימוד.
התעודה הנה מטעם עמותת משאבים והמכללה האקדמית תל-חי, ובאישור איט"ה. לתעודת הסיום יצורפו אישור על שעות הלימוד, ציונים, ושעות ההדרכה.
תעודת הגמר מאפשרת למתמחה ליישם את הידע שרכש/ה במסגרת הכשרתו האקדמית הרשמית (תואר ראשון ו/או שני) והרישוי המקצועי שלו (עו"ס, פסיכולוג, מורה/יועץ, מומחה סיעוד וכו').
 כאמור, לאחר סיום וקבלת תעודה, יכול כל בוגר להגיש במידה ויחפוץ את מועמדותו לחברות באיט"ה לפי הדרישות המתעדכנות באתר איט"ה https://www.itacbt.co.il/

הכרה

תכנית ההכשרה מוכרת ועומדת בדרישות איט"ה – איגוד ישראלי לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי: על מנת להתקבל כחבר/ה באיט"ה יש לעמוד בקריטריונים של האיגוד המפורסמים באתר איט"ה http://itacbt.co.il/ ביניהם השלמה של עוד 50 שעות הדרכה אצל לפחות שני מדריכים מוכרים של איט"ה. על כל מתמחה לבדוק את תנאי הקבלה כפי שהם מופיעים בתקנון האיגוד ולפעול באופן עצמאי מול האיגוד.
איט"ה הוכרה על ידי האיגוד האירופי EABCT כאיגוד שקבל  הסמכה רשמית. הכרה זו מאפשרת לחברי איט"ה לקבל תעודה אירופאית(Accreditation Certificate) . פרטים נוספים באתר איט"ה. פרטים נוספים בנספח 1 שנמצא בקובץ שניתן להורדה בתחתית העמוד.
התכנית מוכרת לגמול השתלמות ולפיכך על המשתתפים לעמוד בדרישות הוועדה לגמול השתלמות של משרד החינוך.

רישום ושכר לימוד

* על מנת להתחיל את תהליך הרישום יש למלא את טופס ההרשמה המצורף ולשלוח יחד עם כל המסמכים הנדרשים (כפי שרשום בטופס) בצרוף דמי ההרשמה בדואר רגיל לכתובת:
משאבים, ת"ד 797, קרית שמונה, 11016 לידי אור אבנט.
* דמי רישום על סך 350 ₪ ישולמו בצ'ק לפקודת "משאבים" ויצורפו למעטפת הרישום. תשלום זה יקוזז משכר הלימוד.
* שכר הלימוד הנו 11,500 ₪ לכל שנת לימוד. ניתן לחלק את שכר הלימוד ל – 11 תשלומים. התשלום הראשון ע"ס 1,150 ₪ יינתן לאחר הריאיון האישי ועם הקבלה לתוכנית. יתר התשלומים יינתנו במועד זה לראשון בכל חודש עוקב החל מאוקטובר.
*ראיונות היכרות וקבלה יתקיימו במהלך החודשים יוני, יולי, אוגוסט וספטמבר.
*ההדרכה אינה נכללת בשכר הלימוד והיא תתבצע לפי תיאום עם מדריכים מוסמכים על ידי איט"ה.
*ביטול רישום: ניתן לבטל הרישום עד 1 בספטמבר 2020 ודמי הלימוד יוחזרו במלואם למעט דמי הרישום. לאחר מועד זה לא יוחזר שכר הלימוד במקרה של ביטול הרישום או הפסקת הלימודים.

* פתיחת התוכנית מותנית במספר הנרשמים.

לפרטים נוספים- אור 0544221813 or@icspc.org