משחקי האדמה

מהי גישת משחקי האדמה?

משחקי האדמה היא גישה המאשפרת לנו ליצור מאדמה ונייר בלבד ייצוגים למסענו הנפשי, וההתפתחות הנפשית מתרחשת תוך תהליכי היצירה והמשחק.
משחקי האדמה שלנו יכולים להיראות כלוחות מבוך, כעולם זעיר עם שלל דמויות, כבית או בקתה, כשחזור של משחק מתרבות קדומה, כמתקן טכנולוגי שנמציא, הכולל חלקים נעים ומסתובבים ועוד. ככל יצירה שלנו, המשחקים שנמציא, יגלו לנו את עצמנו ויהיה בכוחם להפתיע אותנו בדרכים שונות. במשחקים פרי המצאתנו, יוטבעו דרכי החשיבה שלנו, השקפת העולם, הערכים ואף התכנים הרגשיים שלנו. כשנשחק במשחק שיצרנו, נתפתח בכל הערוצים הללו, בפרט אם אנו משתפים בו את הזולת.

משחקי האדמה כגישה לפיתוח חוסן

ילדים בעת מלחמה בישראל יצרו באדמה דמויות וחפצים שהם בעלי משמעות של הגנה, ויחד עם זאת גם משחקים בהם הם יכולים לחוות תחושת שליטה. באזורי אסונות ומשברים ממושכים, הילדים מאבדים את תחושת השליטה על חייהם. ההזדמנות שניתנת בידיהם ליצור עולם משחקי עם אתגרים וסכנות שהם יכולים לשלוט בהם, היא אבן דרך מכריעה בנתיב הריפוי מהטראומה. תחושת המסוגלות-העצמית שמתפתחת תוך תהליכי היצירה וההתמודדות עם האתגר המשחקי, גם היא מרכזית בתהליך הריפוי. הילד רוכש כך תחושה שיש בידו כוח להשפיע על חייו, על חווייתו הרגשית בהווה ובכך נולדת בו גם תקווה לגבי העתיד.

משחקי האדמה ככלי לפיתוח הקואורדינציה והחשיבה הטכנולוגית

משחקי מבוך

משחקי המבוך מאפשרים תרגול שליטה תוך ויסות תנועתי יחד עם תרגול היכולת לשאת מצבי חוסר הצלחה ולתעל אותם להצלחה, כאשר הגולה או הגולות “בורחות”. ערכים נוספים הם תכנון תנועה, בלימת דחפים, תיאום עיניים ידיים, קואורדינציה ותנועות מעקב עיניים אשר גם מועילות
לקשר בין שתי אונות המוח. משחקים אלו טובים לטיפול במגוון מצבים ולקויות כגון: קשיי קשב וריכוז, תת-תחושתיות ועוד.

משחקי אדמה כפיתוח כישורים קוגניטיביים

משחקים אלה מפתחים את היכולת ללמוד עקרונות הנדסיים, את היכולת להחיל ולשכלל את העקרונות ההנדסיים על מבנה שמציירים ומתכננים בדמיון, היכולת לעמוד באתגר של תהליך הבנייה, שכולל ניסוי וטעייה, יכולת התגברות על תסכולים ובתוכו היכולת לדחיית סיפוקים על מנת להבנות תהליך בנייה רב-
שלבי לאורך שבועיים.

משחקי האדמה מאפשרים פיתוח של מגוון כישורים

  • כוחות יצירה ויצירתיות
  • חשיפה תחושתית למרקמים של האדמה
  • פיתוח מיומנויות חברתיות וחשיבה חברתית
  • חשיבה המתבטאת בהנדסת אנוש
  • חשיבה ערכית
  • שכלול ופיתוח המיומנויות המוטוריות, כושר ריכוז, תיאום עין-יד, עמידה בתסכולים וקואורדינציה ועוד
  • טיפוח ההערכה העצמית והדימוי העצמי
  • המשחק כבבואה של הנפש - בזכות היצירה העצמית של המשחק, ניתן לראות את הנושאים האישיים המעסיקיםאת היוצר.

חושבים שכדאי שנדבר?

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
צייצו בטויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב whatsapp
שתפו בוואטסאפ