כיצד נדע להתמגן למלחמה הבאה?

מיגון הבית למצב חירום

ישראל הפכה ממזמן למעבדת הסטרס המפותחת ביותר בעולם. מאות מחקרים נערכו על יכולות ההתמודדות, החוסן והפגיעות של אזרחי ישראל לאור האיומים הפוקדים אותנו. מאות אלפי ישראלים מבינים כי יש צורך להתמגן כראוי בפני איומי טילים המהווים את אחד מגורמי האיום המרכזיים של מדינתנו. לצד האזרחים הרבים שבבעלותם ממ"ד או גישה נוחה לחדר מוגן - ישנם מאות אלפים שעדיין חשופים. 

איך מתמגנים?

מיגון הבית היא משימה מורכבת בעל השלכות כלכליות ורגשיות רבות. אי לכך, חשוב לקבל החלטה מושכלת המבוססת על עובדות והבנה מעמיקה של היתרונות והמגבלות של כל אחת מהשיטות השונות להתמגנות.

המדריך למתמגן - יש דבר כזה?

בימים אלה פורסם מדריך תמציתי וממוקד למתמגן. אז אם חשבתם שהגיע הזמן למגן את הבית, כדאי להכיר את העובדות.

המדריך למתמגן 2018
מתוך המדריך למתמגן 2018

 

 

לעמוד הפוסט Bookmark and Share

טראומה צמיחה וחוסן

ראיון בערוץ 1 בתוכנית "עושים סדר" עם בן כספית, בעקבות כנס בנושא התמודדות עם טראומה ופוסט טראומה בכלל ובישראל בפרט.
 
לעמוד הפוסט Bookmark and Share

התמודדות עם המוות

בעימות עם המוות שואב כל אחד מאיתנו דרכי התמודדות ייחודיים מתוך מאגר של תגובות העומד לרשותנו. מאגר התגובות כולל תגובות גופניות ורגשיות, תגובות דמיוניות המתרחקות מן המציאות ולעומתן תגובות שכליות-רציונליות, היאחזות באמונה דתית, התכנסות והתבודדות, תלות בבני המשפחה או חיפוש תמיכה אצל חברים בני אותו גיל. אין דרך אחת המתאימה לכל מצב, לכל אדם ולכל גיל. יתרה מזאת, קורה שמעוצמת הזעזוע שבמיתתו של אדם קרוב יתגלו אצל הפרט כוחות, שלפני כן לא הוכרו על ידו או על ידי סביבתו, או שתתפתח אצלו התנהגות הזרה לאופיו, ואלה עלולים להפתיע ואף להפחיד את היחיד או את הסובבים אותו. גם בקבוצות הקרובים למתאבל, החשופים לכאב ולצער של האובדן, יש שונות רבה בין התגובות.

מצבי אבלות אינם דומים זה לזה. אף כי לעיתים ניתן לזהות תהליכים דומים, או ’שלבים׳ של עיבוד האבל, תגובותיו של הפרט שונות מאוד בקצב, בעוצמה ובמשך הזמן שלהן, כדברי השיר: ״איש אינו יודע את סבלי, איש אינו מבין את צערי״. כל מתאבל מגיב על פי תפיסתו את האובדן ואת משמעותו לגביו.

כלי התמיכה והסיוע החשובים ביותר הם ההקשבה, הזהירות, והניסיון הבלתי נלאה לבדוק מהם צורכי הפרט, המשפחה והקהילה בעימות עם המוות.

מעוניינים לקבל כלים שיסייעו לכם ליישם את הפעלת ׳משאבי ההתמודדות׳ במפגש עם המוות?
מרכז משאבים מקיים הכשרות וסדנאות בכל רחבי הארץ והעולם העוסקות בהתמודדות עם אובדן ומוות בכל הרמות של הפעילות האנושית -  הרמה האישית, הרמה בין־אישית, רמת הארגון ורמת הקהילה, שלכולן השלכות מיידיות על תפקודו של הפרט השרוי במצוקה.

ליצירת קשר לחצו כאן

לעמוד הפוסט Bookmark and Share

אות הוקרה על פעילות הומניטארית באסונות ז'נבה העונק בשבוע שעבר לפרופ' מולי להד, המכללה האקדמית תל חי, נשיא עמותת משאבים מרכז משאבים Community Stress Prevention Center.

לעמוד הפוסט Bookmark and Share

מקימים את מרחב התחושות - חלק א'

מקימים את מרחב התחושות - חלק א'

היום היה היום הראשון שבו התחלנו להגשים את חזונו של איתן שקד לבניית מרחב התחושות. בשבועיים הקרובים, אנחנו עומדים לבנות שני מתקנים ענקיים  - 6 מטרים על 5 מטרים כל אחד. המתקן האחד הוא "ארץ זעירה", שבו יוכלו הילדים לשחק עם דמויות שיכינו מבוץ (או בדרכים אחרות ומגוונות) בארץ טופוגרפית תלת ממדית, שיש בה הרים, מפל מים בריכה, צמחיה, וגומחות בסלע. והמתקן השני הוא מרחב תומך שבו אפשר להישען ולהצטנף בדרכים שונות, ואפילו להכנס לתוך חלל שהוא כמו רחם כזו, ולחוש את התמיכה והמעטפת של האדמה.


כל היום היה לנו דיאלוג עם מזג האוויר, אנחנו באנו להגשים, ומזג האוויר התגשם עלינו. אז מה התגשם לנו היום ?
 

נסענו לפנצ'ריה והם הסכימו לנו לקחת צמיגים משומשים, עשינו שלוש נגלות עם אוטו גדול, ובעצם לקחנו להם את כל הצמיגים המשומשים שהיו להם.

הפרוייקט מלווה על ידי מהנדס בשם מוסא, והבן שלו, צורי. ומהנדס כמו מהנדס טוב, מדקדק מתחילת הפרוייקט על הפרטים הקטנים. חלק ממה שעברנו היום, היה להבין שזה יהיה תהליך העבודה, ולהתמסר להנחיות של מוסא. מוסא הגיע עם הבן שלו ועם תוכנית מודפסת וממוחשבת של הפרוייקט.

 

כך, מצאנו את עצמנו מפלסים את השטח לאחד המתקנים בעזרת טוריות ומגרפה - עבודת כפיים ראויה לשמה.

ומשרטטים את קוי המתאר של המתקן השני, בעזרת ברזלי תפסנות, פטיש, רולטקה ומטר. למדנו שיטות אדריכלות עתיקות שמתמשות בנקודת מרכז שלפיה בעזרת חוט שנע על הציר כמו מחוגה מוצאים את שאר הנקודות.
 

בסופו של דבר סיכמנו עם הגשם על Win Win. הוא מבחינתו אמר אני ניצחתי ושוב הראיתי לכם שבטבע כמו בטבע, אין לכם שליטה אמיתית על מה שקורה, וכל מה שאתם יכולים זה להגיד כן ולהתמסר. ואנחנו אמרנו שאנחנו ניצחנו כי את כל זה הספקנו והיה לנו כיף לעבוד ביחד.


לעמוד הפוסט Bookmark and Share

חשיפה לאירועים טראומתיים בעבודה ואיכות חיים מקצועית בקרב מיילדות

לעמוד הפוסט Bookmark and Share

פרופ' מולי להד בערב "סיפור" SIPPUR

לעמוד הפוסט Bookmark and Share

On ne doit pas s’accoutumer à la menace terroriste

מאמר בו מתראיין פרופ' מולי להד- אשר יצא בעיתון הצרפתי  L'Express 

 להורדת המאמר לחצו כאן
לעמוד הפוסט Bookmark and Share

יותר מאלף מילים

מקסים!
סרט זה הינו תוצר של פרויקט חברתי-יצירתי שמטרתו העצמת המשתתפים וחיזוק הקהילות המקומיות.
סרטי עמותת להב מאפשרים מבט ייחודי על החברה הישראלית.

This film is the product of a social - creative project that use filmmaking and drama therapy to empower the participants and to strengthen local communities.
Lahav association's films present a unique view of Israeli society.

 

לעמוד הפוסט Bookmark and Share
 
כל הזכויות שמורות © מרכז משאבים  | טלפון: 046900600 פקס:  04-6950740 דוא"ל: cspc@icspc.org