כנס הבובה ככלי טיפולי 2014
מטראומה לחוסן

שני 20.10 במרכז תיאטרון בובות חולון
ניהול מקצועי: סמדר קופר קיסרי


09:00-08:30 התכנסות ורישום

10:30-09:00 מליאת בוקר
טקס פתיחה: 
'ציפור לרפואה' סיפור ברכה מקופל באוריגאמי.
גליה לוי גרד: יוצרת עצמאית, בובנאית, מספרת ומעצבת. נמנית על צוות תאטרון הקרון. מרצה בבית הספר לאמנות תיאטרון הבובות בחולון. בוגרת המדרשה למורים לאמנות וביה"ס לתיאטרון חזותי. למדה בבצלאל.


טראומה חוסן ובובות 
על בובות התיאטרון כמסייעות בהתמודדות עם מצבים טראומתיים ועל פיתוח חוסן אישי וקבוצתי בעזרתן. ההרצאה תתמקד בהתערבויות עם בובות תיאטרון שהתבצעו עם ילדים בישובי עוטף עזה במהלך מבצע "צוק איתן". עוד יוצגו נתונים מתוך "מה עוזר כשקשה לי"; תכנית לפיתוח משאבי התמודדות באמצעות בובות תיאטרון וסיפורים. התכנית מופעלת ברחבי הארץ, בעיקר בדרום. עד כה השתתפו בה מעל 30,000 ילדים, הורים וצוותי חינוך.
סמדר קופר קיסרי: M.A בדרמה וספרות ככוחות מרפאים, אוניברסיטת בר אילן. תרפיסטית בדרמה ובתיאטרון בובות, חוקרת ומרצה במסגרות אקדמיות. מנחה במסלול תיאטרון בובות ככלי טיפולי בבית הספר לאמנות תיאטרון הבובות בחולון. מפתחת ויוצרת המודלים 'בובותרפיה', 'בובותרפיה לקשישים', 'שלושת ממדי הבובה' ותכנית 'מה עוזר כשקשה לי'. חברת צוות מרכז "משאבים" - המרכז לפיתוח משאבי התמודדות.


והיי לי אם ואחות 
סיפורו של זיו שהתייתם מאמו בגיל ארבע וטופל בעזרתה של הבובה רותי.
תמר וייס: דרמה-תרפיסטית, בוגרת תל-חי. מטפלת בילדים ונוער ומדריכה הורים בקליניקה במיתר. מטפלת בבתי ספר בעוטף עזה. מנחה בצוות מרכז 'משאבים' - המרכז לפיתוח משאבי התמודדות. מפתחת הסדנה 'הדמות מאחורי המסכה' ופעילויות התיאטרון 'קרנבל עולמי'.
 

11:00-10:30 הפסקה

12:45-11:00 מליאת צהריים

מפגיעה ליצירה
תיאור מסע אישי. בעקבות פציעה במלחמת לבנון השנייה אובחן גדי כפגוע הלם קרב. למפגש עם בובות התיאטרון היה חלק משמעותי בתהליך השיקום שלו,  אותו הוא מיישם גם בעבודתו עם הלומי קרב בסדנת 'גל'  במועדון שיקומי להלומי קרב ופגיעות ראש של משרד הביטחון בביה"ח תל-השומר.
גדי ויסמן: בובנאי ומנחה קבוצות. הוכשר בהנחיית קבוצות באמצעות תיאטרון בובות ככלי טיפולי בבית הספר לאמנות תיאטרון הבובות בחולון. מוסמך בטיפול בילדים עם הפרעת קשב וריכוז לפי הגישה הנרו-התפתחותית לתפקודים. בובנאי ומנחה קבוצות במרכז לתאטרון בובות ובמוזאון לאמנות תיאטרון הבובות. 


על ההתחלה
פרויקט ייחודי למניעת פגיעות מיניות בילדים, המבוסס על סרטוני בובות מבית Guard and Guide. הסרטונים ממחישים הן את האסטרטגיות של הפוגעים בבואם ליצור קשר עם הקרבנות והן את המחשבות וההתלבטויות הפנימיות של הילדים במצבים אלו. הפרויקט כולל הכשרת אנשי טיפול לבניית תכנית הגנה לילדים בסיכון, ובסיכון לפגיעה חוזרת, כמו גם הכשרת מורות וגננות בכל המגזרים להנחיית פעילויות בכיתות סביב הסרטונים.
ד”ר נירה קפלנסקי: עו”ס, דרמה-תרפיסטית, בובנאית, מומחית בטיפול בפוסט-טראומה, בעלת קליניקה פרטית ומדריכת מטפלים. ניהלה בעבר את היחידה לטיפול בטראומה בקרית שמונה. חברת צוות מחקר בהדסה עין כרם. נירה יצרה את הבובות, כתבה, ביימה וערכה את סרטוני הפרויקט ומנחה את שבעת אנשי הצוות שלה המתפרסים בין קריית שמונה לבאר שבע. 
www.guardandguide.com 

 


צילום: Cereinyn

הידד להוליווד 
סרט המבוסס על חוויותיה האוטוביוגרפיות של היוצרת, שכילדה נפלה קורבן לסחר וניצול מיני ברשת פשע מאורגן בארה"ב, הסרט מעורר ההשראה מוצג מנקודת המבט של ילדה ועושה שימוש בבובות המייצגות ילדים ושחקנים חיים בדמויות המבוגרים. כבחירה אמנותית, אין מראות מפורשים בסרט ודווקא משום כך הוא ממחיש את רמות הכפייה, המצוקה והמלכודת שחווה הילדה. זהו סרט שנוצר ככלי ליצירת מודעות, להגברת התובנה והחמלה וכקריאה לפעולה למבוגרים שעשויים להיות בעמדה שתעזור לילדים ושתסייע במניעת פשעים אלה. הסרט נוצר בהמשך להצגה שהועלתה בפסטיבלים בצרפת, פולין ובריטניה והוקרן בבכורה ע"י ארגון אמנסטי באנגליה כמו גם בפסטיבלים בקזחסטן, דנמרק, שוויץ, פורטו ריקו ובאירועים של האו"ם בז'נבה ובניו יורק.
אחרי ההקרנה תתקיים שיחת סקייפ עם היוצרת.
רייבן קליאנה: יוצרת הסרט. אמנית ופעילת זכויות אדם. ייסדה ב-2011 את ארגון Outspiral לחינוך כנגד סחר בבני אדם וניצול מיני של ילדים, בימאית תיאטרון וסרטים ב- Puppet (R)Evolutionבאנגליה, מעצבת בובות עצמאית. מרצה, מתוך ניסיונה, על ההיקף העולמי של שימוש בילדים בתעשייה הפורנוגרפיה, על הפרעת דחק פוסט טראומטי וניתוק, מניעה וריפוי.  |  
www.outspiral.org.uk   |  www.hoorayforhollywood.co.uk


13:45-12:45 הפסקת צהרים

16:15-13:45 סדנאות התנסותיות (כל משתתף רשאי לבחור סדנא אחת)

'חגיגת החיים' - חוסן בגישה הנרטיבית
סדנא התנסותית חווייתית בה ניצור את "עץ החיים" לפי המודל של הגישה הנרטיבית. העץ ייצג את הכוחות, התקוות והכישורים של המשתתפים ויאפשר, בהמשך, מתוך תחושה של ביטחון, להתייחס לבעיות ולאתגרים אשר נוצרו בהשפעת אירועים טראומתיים. העץ ש"קם לחיים", המשמש מעין בובת תיאטרון, מאפשר חווית חוזק, תמיכה קבוצתית והתמודדות עם הקשיים באופן מורחק, והמודל הנרטיבי מאפשר את החצנת הבעיה, דבר המקל על ההתמודדות. המודל יושם במקומות שונים בעולם וסייע לילדים להתמודד עם טראומות.
אסתי אוסובסקי: ביבליותרפיסטית במשרד החינוך. בעלת ניסיון בעבודה עם ילדים בעוטף עזה וילדי מפוני גוש קטיף. בובנאית פעילה בתיאטרון הג'ירפה מזה 20 שנה. מנחה במסלול תאטרון ככלי טיפולי בבית הספר לאמנות תיאטרון הבובות בחולון.

זיכרון מתעורר לחיים על הבמה - תיאטרון בובות אוטוביוגרפי 
סיפור אוטוביוגרפי אינו עוד סיפור. בבוא היוצרים לתרגם סיפור חיים אמיתי לקונספט אמנותי, הם נדרשים לנאמנות ולרגישות לגיבור הסיפור וקורותיו, בנוסף לשימוש בחומרים המעוררים את החושים ואת הזיכרון האישי והתקופתי. האם הבובות הן כלי באמצעותו ניתן לחזור לעבר ולסגור מעגלים? לזכות לחיבוק של אבא? להרגיש שוב בבית שלפני המלחמה? 
סדנא המשלבת צפייה בקטעים חיים ומצולמים מתוך שתי הצגות תיאטרון בובות: 'אלמלא' שנוצרה עבור בני נוער ומבוגרים ע"פ הספר "הילדה משם" מאת חווה ניסימוב ו'הבית הקטן בחבית' שנוצרה עבור ילדים ע"פ סיפור חייה של מלכה רוזנטל. בסדנה ייחשפו תהליכי היצירה של ההצגות בליווי ראיונות מצולמים עם הגיבורות ובנוסף תוקם מעבדה לחקר הזיכרון עם משתתפי הסדנא. 
* נא הביאו חפץ שדרכו ניתן לעבוד על זיכרונות אישיים.
רונה ספורטה: ביביליותרפיסטית, בובנאית ומספרת סיפורים. יוצרת ומשחקת ב'מסע אל האי אולי'. הפיקה את 'תופר החלומות', מפיקה ומלווה אמנותית בהצגה 'אלמלא'.
ליז מסיקה: M.A במשפטים, Faculté de Droit, de Nice – France. בובנאית. מנהלת ביה״ס לאמנות תיאטרון הבובות בחולון. שחקנית ומפעילת בובות בהצגה 'הבית הקטן בחבית'.


תופרים מדריך פנימי
סדנה המבוססת על עבודתו של המנחה עם ילדי פנימייה מרקע קשה. שם, לאחר תהליך של התקרבות ונגיעה בטבע, ביקשו הילדים לתפור דמות. התפירה ארכה תקופה ארוכה. המאמץ, ההתגייסות, הריכוז וההתמודדות עם התסכולים, הולידו דמות של בעל חיים שהפך מעין מדריך פנימי עבורם. בסדנה יתנסו המשתתפים בחלקים מהתהליך וייצרו בובה תוך מגע עם הטבע.
* הסדנה תתקיים גם בגינה הסמוכה למרכז תיאטרון בובות. נא הצטיידו בכובע, מים ומשקפי שמש.
איתן שקד: דרמה-תרפיסט העובד תוך נגיעה משמעותית בטבע. עובד בגני חינוך מיוחד בצפת וב"משאבים" בקריית-שמונה. מפתח ומקים מרחבים טבע-טיפוליים.


נופל וקם 
האור נדלק, המסך מואר והמשתתפים מוזמנים להיכנס מאחורי המסך. סדנה התנסותית בתיאטרון צלליות אחר, בו המשתתפים יוצרים את הצלליות בגופם על ידי תנועה חיה ומשתנה. הסדנא תתמקד בחוכמת הגוף כמאגר כוח זמין הבונה את החוסן האישי ומשמש כאחד המשאבים להתמודדות במצבי טראומה ומשבר. המשתתפים ישתמשו בתנועה, קול ומשחק ככלי עזר וביטוי אמנותי לשינויים במצבים ורגשות. המסך והצלליות יאפשרו הבעה משוחררת, העזה ונכונות להמציא.
פרידה שפירא: יוצרת ומטפלת. מומחית בתרפיה יצירתית. בעלת ניסיון בטיפול בילדים ומתבגרים והנחיית סדנאות בשיטות המשלבות גוף-נפש-מוח: קינסיולוגיה, תרגילי מוח, הליכה אינסופית, תרפיה בקול ותנועה v.m.t, ריו אביירטו ותיאטרון רחוב. מפתחת קלפי 'סיפור של יצירה', ויוצרת כלים חדשים להתחברות לאני ולאחר דרך מסך הצלליות.


הפכת מספדי למחול לי, פיתחת שקי ותאזרני שמחה
סדנה התנסותית שתעסוק בתהליכי פרידה, אובדן ושכול אצל ילדים, ועיבודם באמצעות בובות, סיפור וריטואל. מקובל לחשוב על אבל ושכול כמושגים השייכים באופן בלעדי לעולם המבוגרים, אולם יש משמעות עצומה להבנה ולליווי של המבוגרים את תהליכי האובדן והאבל של הילד. הסדנה תעסוק במאפיינים המרכזיים של תהליכים אלה אצל הילדים, ובצרכים שלהם בשלבי ההתמודדות השונים עם השכול כמו גם בכוחה של הדרמה-תרפיה בהובלת הילד המתאבל אל מחוזות האיזון והצמיחה. 
גיטל וולף פופקו: MA. דרמה-תרפיסטית, מדריכה ומנחת סדנאות למטפלים ולציבור הרחב. מרצה לדרמה תרפיה בביה"ס לטיפול באמצעות אמנויות של אוניברסיטת חיפה. דוקטורנטית באוניברסיטת בר אילן.


16:30-16:15 הפסקה

17:00-16:30 מושב סיום: אפילוג בעיבוד יצירתי 
ד"ר סוזנה פנדזיק: דרמה-תרפיסטית בכירה ומדריכה מוסמכת מטעם יה"ת, מרצה במכון השוויצרי לדרמה-תרפיה, באוניברסיטה העברית ובתכנית לתואר שני בדרמה-תרפיה במכללה האקדמית תל חי. מנחה סדנאות והשתלמויות ברחבי העולם. פרסמה מאמרים רבים בתחום.
מתוך - http://www.puppetcenter.co.il/content.php?id=590
 
כל הזכויות שמורות © מרכז משאבים  | טלפון: 046900600 פקס:  04-6950740 דוא"ל: cspc@icspc.org