טיפול רגשי במים 

מראשית האנושות המים מהווים כוח מניע, מרפא ומטהר. אף כי כולנו חיים במרחב היבשתי, רוב גופנו מורכב ממים וכולנו חווים את ה'כמיהה למים', המשותפת לכלל בני האדם . פרוטוקול הטיפול הרגשי במים מנצל את המפגש של הגוף האנושי עם המרחב המימי, המהווה הזדמנות לצמיחה ושינוי ובכך נותן מענה בטווח הקצר והארוך למגוון רחב של קשיים ובעיות - החל מחרדות, דיכאון, שכול, פוסט-טראומה, קשיים בין אישיים ועוד...
 

חישה

זרימה (Flow)

'הרחם המיטיב'

טיפול רגשי במים מהווה הזדמנות למצב של זרימה ומתוך כך ל"חוייה מיטבית" אשר מביאה את האדם להגברת תחושת השליטה  וההשתתפות שלו במציאות.
השילוב בין המיים החמימים, ההחזקה של המטפל והמגע המתמיד מזמנים היזכרות מודעת ושאינה מודעת בשהותנו כעוברים ברחם אימותינו
עידוד תחושתיות מתמדת מאפשרים למטופל לחוש תחושות נעימות ביניהן: בטחון גופני ונפשי, אמון, ויסות ואיזון 

הכלה

הוליזם -אחדות גוף ונפש

משחקיות

הלחץ ההידרוסטטי עוטף את גוף המטופל ומזמן עבורו הכלה כפולה- הכלת המים והכלת המטפל
ההתייחסות היא תמיד הן לגוף והן לנפש ולשותפויות המתקיימות ביניהן. בכל מפגש טיפולי במים גם הגוף וגם הנפש קיימים ומטופלים. 
המרחב המיימי מזמן לנו מרחב מלא במשחקיות, מרחב בו חוקי הגרוויטציה משתנים, המטופל חופשי ממשקל גופו ולרוב גם מכל מגבלה גופנית אחרת ממנה הוא סובל
המערך הטיפולי (setting) בטיפול רגשי במים מתקיים בתוך המרחב המיימי. בשונה ממרחב הטיפול ביבשה נדרש המטופל לבצע ולהכיל שינויים רבים לקראת ובעת כניסתו לטיפול.

ראשית עליו להסכים לפשוט מעליו את כסות הבגדים אשר מהווה שכבת הגנה שומרת ומצניעה, גופו נחשף  בראש ובראשונה מולו עצמו ואח"כ מול המטפל.  בסיטואציה זו נוצרת מעין "התקלפות" של המטופל הן ברמה האובייקטיבית (הבגדים, האיפור, התכשיטים) והן ברמה הסובייקטיבית ( ויתור על שליטה, ויתור על הגנות).

ביבשה מחזיק המטופל במספר רב של "כותרות" : תחום עיסוק, תואר, התמחות, תפקיד, שייכות וכו'.. בעת הכניסה למים מסכים המטופל להשאיר "כותרות" אלו מחוץ למרחב הטיפול ולהפגש עם המטפל ממקום ראשוני ואף בראשתי.

בכניסה למים אנו מזהים מעין "טקס מעבר" קבוע המתחיל בחדר ההלבשה בו נפגש המטופל עם גופו וממשיך דרך המטרים הספורים בין חדר ההלבשה ובין המדרגות היורדות למים. במטרים אלו משיל המטופל את השכבות האחרונות שעוד נותרו עליו (מגבת, חלוק) השלה זו מהווה שלב משמעותי בהתכוננות של המטופל לקראת המפגש הקרב: עם גופו, עם המים ועם המטפל.
תהליכי ה"התקלפות" וה"השלה" מהווים כלים תרפויטים חשובים ביותר המקדמים את התהליך הרגשי המתהווה בטיפול במים. בעזרתם נפרד המטופל לשעה קלה ממידה מסוימת של שליטה אותה הוא מחזיק על בסיס קבוע במרחב היבשה.
בכניסה למרחב הטיפולי המיימי עובר גופו של המטופל שינויים רבים:
  1. השינוי הראשוני והמהותי ביותר קשור במעבר משהייה של גוף באוויר (Co2 ) לשהייה של גוף במים (O2 )
  2. שינוי טמפרטורה: מעבר מטמפרטורת החוץ (לעיתים חורף לעיתים קיץ) לטמפרטורת הבריכה (שהינה קבוע בין 34-35 מעלות צלזיוס)
  3. מעבר ממנח מאונך (ביבשה) למנח מאוזן (בעת הציפה במים)
  4. מעבר מסיטואציה בה המטופל מחזיק את גופו לסיטואציה בה הוא מוחזק ע"י המטפל והמים.
שינויים אלה מדגישים את השוני בין מרחב היבשה בו אנו שוהים מרבית שעותינו לבין המרחב המיימי אליו אנו עוברים בטיפול.

המטפל גם הוא חשוף במים, שוהה עם המטופל במרחב משותף ותחת תנאים זהים (לחץ הידרוסטטי, טמפרטורה...) , מה שמייצר מעין "מציאות משותפת" (shared reality) לה שותפים המטפל והמטופל. במציאות משותפת זו יוצרים המטפל והמטופל מעין יחידה נפרדת (היחידה הטיפולית) כשהמחבר ביניהם הוא המרחב המיימי.

מרחב זה מייצר שקיפות ייחודית  בין המטפל והמטופל כשהמים משמשים כמוליך (קונקטור) המאפשר הדהוד (רזוננס) בין גוף הממטפל לגוף המטופל. 

קורסים והכשרות

• מסלול להכשרת מטפלים רגשיים במים (water therapist)
• קורס וואטסו בייסיק (קהל רחב, צוותים, אוכלוסיות ייחודיות)
סדנאות
  • סדנאות לאנשי מקצוע טיפוליים, חינוכיים, רפואה, (מניעת שחיקה, שמירה עצמית, התפתחות ומודעות)
  • ODT  : עבודה על דינמיקה צוותית, צוותים בדחק מתמשך
  • סדנאות התפתחות לקהל הרחב

מה אנחנו מציעים?

•הרגעה ויסות, הפחתת stress
•החזקה והכלה
•שינויים מוחיים
•שינויים בתקשורת

 
•Playfulness
•Clearness
•מניע, מגמיש (תהליכי חשיבה, הרגלים, חסימות)
•יצירתיות

המרחב הטיפולי המיימי (Water Theraputic Space)

envelop-opened, envelop-opened, mail, email, contact, letter

מי אנחנו?

אסנת שטיין: מטפלת מים בכירה: הידרותרפיה, וואטסו,  ג'הארה, הלוויק, Water-dance מתמחה בטיפולים רגשיים בתוך המרחב המיימי, מורה בכירה בארץ ובעולם לטיפול במים (מוסמכת מטעם WABA להוראה),
בעלת מרכז "נגיעות במים": הכשרות סדנאות וטיפולים, עובדת עם גופים ציבוריים ופרטיים שונים ביניהם: חוס"ן, כפר איזון, העמותה לפרקינסון, משרד הביטחון, קופות חולים. 
יעל אונגר ארנוב: עו"ס קלינית MSw, פסיכותרפיסטית גופנית, מתמחה בטיפול בטראומה וחרדה, הקימה וניהלה את הפרוייקט לטיפול בנפגעי טרור ומשפחות שכולות בבית החולים רמב"ם,כיום בעלת קליניקה פרטית, חברת צוות בכירה במרכז "משאבים",מרצה באוניברסיטת חיפה, מפתחת ומנחת סדנאות (צה"ל, משרד הביטחון, משרד החינוך, משרד הבריאות, בנקים, מועצות אזוריות, ארגון שירותים לזקן, ביטוח לאומי) ומטפלת רגשית במים.
עובדות יחד שנים, מפתחות את שיטת water- therapy  - לטיפול רגשי במים, מנחות סדנאות ומלמדות קורסים בתחום הטיפול הרגשי במים. 
 
כל הזכויות שמורות © מרכז משאבים  | טלפון: 046900600 פקס:  04-6950740 דוא"ל: cspc@icspc.org