דף הבית >> הרצאות וסדנאות >> קהילה ומשפחה
 
"במהלך שלושת החודשים האחרונים שיתפה קהילת שמשית פעולה עם עמותת "משאבים" במחקר ייחודי המבקש להעריך את חוסנה של הקהילה. כבר בתחילת הדרך הנחו אנשי משאבים את מובילי היישוב כיצד יש להיערך למחקר, כמו כן נבדקו האפשרויות לדגימה מותאמת ליישוב. במהלך כל שלבי ההכנה קיבלנו ליווי במטרה לקדם את תהליכי המחקר, תוך כדי הקפדה להנגיש עבורנו את המחקר ומתן האפשרות להעבירו ביעלות ובמהירות יחסית ולקבל תשובות של מאות תושבים.  דו"ח תוצאות המחקר איפשר לנו לפלח באופן מרתק את כל מרכיבי החוסן והנושאים עליהם צריכה הקהילה לעבוד. אנו מודים לעמותת משאבים על המקצועיות והמחויבות בעבודה עימנו"
(ועדת חוסן קהילתי, שמשית)
קהל יעד רלוונטי: יישובים קהילתיים, קיבוצים, מועצות מקומיות ומועצות אזוריות.
חוסנה של קהילה הוגדר כיכולתה לתפקד בעת משבר ולחזור לשגרה (גם אם חדשה) ביעילות לאחר אסון. החוסן הקהילתי מושתת על יסודות שהונחו בשגרה והתנהלות קהילות במצבי חירום תהיה לרוב קשורה בהתנהלותן בשגרה. החוסן הקהילתי מהווה משאב התמודדות, גם אישית וגם קהילתית עם האיום או הקושי. מרכז משאבים מהווה חלק משמעותי בשת"פ לאמידת החוסן הקהילתי בישראל. השת"פ מאגד מומחי תוכן משבעה מוסדות אקדמיים בישראל, אנשי שטח, ומקבלי החלטות. מטרתו הינה לתת בידי מקבלי החלטות כלים למיקוד והכוונת משאבים לאלמנטים שאותרו במחקר כבעלי השפעה על החוסן הקהילתי. גורמי החוסן הקהילתי: אמון במנהיגות מקומית ותפיסת רציפות שירותים, יעילות קולקטיבית, מוכנות קהילתית ומשפחתית לחירום, קשר למקום, ואמון חברתי מהווים את גורמי החוסן הקהילתי.

התוכנית המוצעת כוללת: בניית פרופיל חוסן קהילתי יישובי/אזורי, דיון מעמיק עם מקבלי ההחלטות ובעלי תפקידים על גורמי חוסן קהילתי נוספים, יצירת תוכנית פעולה להגברת היכולות הקהילתיות, ליווי והדרכה, ובדיקת מעקב. 

בניית חוסן קהילתי

קהל יעד רלוונטי:  אוכלוסיה בגיל השלישי, בתי אבות
הגיל השלישי הוא צומת, מצד אחד החיים הטביעו את חותמם בגוף ובנפש , ישנה נטייה להתקשות ונוקשות של מבנים פיזיולוגים וגם של מבנים רגשיים והתנהגותיים. מצד שני, לאור ניסיון החיים והתובנה מה חשוב ומה מיותר, ישנה פתיחות והזדמנות לבחור לחיות במלאות גדולה יותר, מקום של לב,  חוכמה ועומק – מקומו של "זקן השבט".
פיתחנו סדנא המציעה לימוד מדיטציה דרך ערוצי ההתמודדות השונים. מעין מגוון של כלים ודרכים המאפשר לכל משתתף להזין את עצמו בדרך המתאימה למבנה החוויה ומבנה האישיות שלו, אך עדיין להתנסות בשלל האפשרויות, הצבעים והטעמים.  לצד ההיכרות המחודשת עם העצמי, ההקשבה לאחר ולקבוצה יוצרת מרחב של למידה ותמיכה. 

הזדמנות להקשיב מחדש - סדנת מדיטציה הקשבה והתפתחות לגיל השלישי

קהל יעד רלוונטי:   התוכנית מתאימה לכל קבוצות הגיל (חובה לדעת לרכב על אופניים). באופן ספציפי לתוכנית הצלחה בקרב קבוצות של ילדים ומתבגרים המגלים קשיים רגשיים, ובקרב קבוצות של ילדים ומתבגרים בסיכון. ניתן להתאים חלקים מן התוכנית כיום הפוגה או outdoor לארגונים ועסקים.
היעדר פעילות גופנית באופן שיטתי נמצאו במחקרי עבר עם רווחה נפשית ירודה ובריאות ירודה, בעוד פעילות גופנית קבועה נמצאה קשורה לשיפור הרווחה הנפשית. רכיבה על אופניים מהווה פעילות אירובית העונה על הקריטריונים של פעילות גופנית שנמצאה יעילה בהשפעה על הבריאות הנפשית והפיזית. התוכנית המוצעת כוללת 10 מפגשים קבוצתיים (עשרה משתתפים בקבוצה), בני שעתיים כל אחד אשר מתפרסים על פני חודשיים וחצי. 

התוכנית המוצעת משתמשת ברכיבת אופני שטח כלמידה חווייתית למספר מטרות:
  •     כלי לרכישת כלי התמודדות עם פחד, קושי פיסי ומנטאלי
  •      פיתוח לכידות קבוצתית והשפעה חיובית על קהילת המשתתפים
  •      פיתוח מסוגלות עצמית עם מגוון אוכלוסיות.
  • הגברת החוסן האישי דרך עבודה פיסית מאומצת
במסגרת התוכנית המשתתפים:
  • מתרגלים ועובדים על שיווי משקל
  • נחשפים לגורמי סיכון
  • מתמודדים לבד ולא מעט פעמים כקבוצה עם תקלות וקשיים פיזיים (מכשולים, מדרגות, אלמנטים טכניים, מצבי אי וודאות)

רכיבה על אופניים ככלי להגברת החוסן הנפשי

קהל יעד רלוונטי:  מערכת החינוך (גיל רך), מועצות אזוריות ורשויות מקומיות. 
תכנית מערכתית לפיתוח מיומנויות התמודדות ויצירת אקלים גני וכיתתי מיטבי אצל ילדי הגן וילדי כיתות א'-ב'
באמצעות תיאטרון בובות וסיפורים.
התכנית "מה עוזר כשקשה לי" הינה תכנית מערכתית לפיתוח מיומנויות התמודדות בגיל הרך וכיתות א'-ב' באמצעות תיאטרון בובות וסיפורים. התכנית נותנת כלים יישומיים ופשוטים לילדים, הצוותים החינוכיים והורי הילדים ומתייחסת למימדים המרכזיים עליהם מבוסס אקלים גני וכיתתי מיטבי.  התכנית הינה סדנאית וחוויתית, המשלבת שישה מפגשים עם ילדים בגילאי גן טרום חובה עד כיתה ב' בקבוצות, עפ"י קבוצות גיל, שלושה מפגשים, המיועדים לצוותים החינוכיים העובדים עם הילדים המשתתפים בתכנית ומפגש עם הורי הילדים.
 באמצעות התכנית מרחיבים הילדים את משאבי ההתמודדות שלהם עם קשיים, לומדים לזהות ולכבד דרכי התמודדות שונות משלהם ומפתחים מודעות לדרך התמודדותם עם קשיים. בכך מתפתח אצלם מגוון מורחב של משאבי התמודדות מול קשיים ונושאים המעסיקים אותם.

מה עוזר כשקשה לי?

"ברור למדי עד כמה צוות מקצועי, ותיק ועתיר ניסיון יהיה ספקן לגבי האפשרות ללמוד ולהפיק מסדנא מסוג זה... לכן אמירות כמו "מה כבר יכולים ללמד אותי" נשמעו די בשפע, אך כבר מהמפגש הראשון בלטה המקצועיות, הרגישות וההשלמה של צוות המנחים זה עם זו ולהפך. דבהר שאפשר הרגשה של ביטחון ונינוחות, של פתיחות, עם יכולת להקשיב ולאחר ולשתף זה את זה בדברים לא פשוטים. הרגשה של קבוצה - צוות שבו אכפת וחשוב כל פרט והיחד"
 (עפרה אבירן, היחידה לטיפול נמרץ ילדים, ביה"ח לגליל המערבי)
קהל יעד רלוונטי:  קשישים במסגרות דיור שונות על רצף תפקוד רחב
תיאטרון בובות הוא כלי רב עוצמה, המפעיל מיומנויות מגוונות: תקשורת,  מוטוריקה, מיומנויות רגשיות, חברתיות וקוגניטיביות. באמצעותו ניתן לפתח כישורים בשילוב הנאה, חיוניות, חידוד החושים והומור.
עבודה עם בובות לצורך רגשי נובעת ממנגנוני הזדהות והשלכה , המופעלים בעת הפעלה ותגובה לבובות ובכך מתאפשר לקשישים לשתף מעולמם, לעבד נושאים רגישים בצורה מוגנת, באותנטיות וללא תחושות אשמה ופחד.

"זו לא אני, זו הבובה" : תיאטרון בובות ככלי טיפולי לקשישים

"ליצור דברים זה משהו גאוני מכיוון שאדם כבר שוכח כ"כ הרבה שנים... אני מרגישה שאני נעשית יותר צעירה.. שנים לא התעסקתי בזה. וזה נותן סיפוק רב מאוד. אני סיפרתי לילדים שלי זה משהו יוצא מן הכלל. להפעיל דברים שנתנו לי- קחי לך נושא, ותעשי את זה לבד.. הכל ליצור זה נותן שמחת חיים (עם חיוך). אדם לא מרגיש שהוא מזדקן הוא מרגיש שהוא יותר צעיר..."
 
קהל יעד רלוונטי:   הקורס מתאים למטפלים, עובדים קהילתיים,  מנחי קבוצות ודמויות קהילתיות משפיעות
המוות כבן לוויה בחיים מופיע בחיינו אך אנו מנסים להסתתר מפניו ולהסתיר אותו. לעיתים נפגשים עם אבדנים ביומיום ובאסון, אך ההורים עומדים לא פעם נבוכים מול שאלת החיים והמוות. 
מטרות: רכישה של כלים לסיוע ותמיכה החשובים בהתמודדות עם המוות - עידוד ומציאת דרכים להתנהגויות מתמודדות המסיעות לאדם ולילד להפחתת כאב או אובדן - סיוע למשפחה בפיתוח שרותי טיפול למניעת אובדן ולאחריו. 
תכנים: 1. מפגש עם מוות - כיצד מתמודדים? 2. מעגל החיים - כמקור להתמודדות עם מוות. 3. ניחום אבלים. 4. הקניית ארגז כלים המארגן את הדרכים השונות לטיפול במוות. הערות: הקורס מבוסס על הספר "על החיים ועל המוות" מאת מולי להד ועפרה אילון - הוצאת נורד חיפה הקורס כולל הרצאות ודיונים, התנסות חוויתית בדרכים יצירתיות, סימולציות, סרטים. 

משפחה מתמודדת עם משבר אבל ואובדן

קהל יעד רלוונטי:   מטפלים משפחתיים, יועצים ופסיכולוגים חינוכיים, עובדים קהילתיים, מנחי קבוצות, דמויות קהילתיות משפיעות
השימוש במודל הרציפות נועד לגשר ולקיים המשכיות ולדאוג שמבנים שהיו קיימים ומשמעותיים בעבר ימשיכו להיות כאלה בהווה ובעתיד. שימור הרציפויות השונות או החזרת הרציפויות שנפגעו על כנן,  עשוי לסייע בהתמודדויות עם מצבים קשים של לחץ מתמשך או טראומה נשנית .חשיפה לאירועי טראומה או לחץ נמשכים משבשת וקוטעת בבת אחת את תחושת הרציפות ואז מגיעה אי הוודאות. הצורך ברציפות ובתחושה שהאתמול מנבא את המחר הוא צורך בסיסי בקיום האנושי. תכני הקורס יכללו את סקירת הרציפויות הקיימות, הבנת הפגיעה ברציפויות אצל אדם הנמצא בחרום והדרך לחיבור רציפויות שנפגעו. התרגול ייערך בעזרת סימולציות וסיוע בקטעי ווידאו

טף תקן © / הורות בשישה ערוצים©

קהל יעד רלוונטי:   עובדים קהילתיים, עובדים סוציאליים, אנשי רווחה וחינוך.
התאבדות כתופעה איננה שכיחה אך המפגש עימה טראומתי לפרט ולמערכת. גיל ההתבגרות מעלה בעצמה רבה את שאלת העתיד ועימה את העיסוק בחיים ומוות. ניתן, בהכנה מתאימה לאתר ולמנוע התנהגויות אבדניות. 
מטרות: 1. לימוד זיהוי ילדים ובני נוער המראים סימני מצוקה. 2. עזרה לנוער במצב של חוסר אונים וחוסר תקווה ופיתוח התנהגות יותר מסתגלת. 3. פיתוח סובלנות וכשורי התמודדות למצבים מעיקים, לוחצים. תכנים: 1. מודל החוסן הרב ממדי כבסיס לתוכניות התמודדות. 2. כלים יצירתיים - דרמה תרפיה, בבליותרפיה וכד' לסיוע בפיתוח כישורי התמודדות. 3. פיתוח כישורי תמיכה חברתית. 4. פיתוח הכושר לקבלת עזרה. 
הערות: הקורס מבוסס על הספר "כל החיים לפניך" מאת עפרה אילון ומולי להד - הוצאת נורד חיפה הקורס כולל הרצאות ודיונים, התנסות חוויתית בדרכים יצירתיות, סימולציות, סרטים.

אובדנות - סיוע ומניעה

קהל יעד רלוונטי:   הורים, עובדים סוציאליים, מטפלים משפחתיים, זוגיים, מאמנים אישיים
הורים רבים מציינים את תחושת חוסר האונים בה הם נתקלים במשפחתם ועם ילדיהם. חלקם מתארים בדידות הורית פיסית של הילדים ואזלת יד מול אלימות מילולית. 
מטרות: העצמת סמכות ההורה ביחסיו עם ילדיו. 
תכנים: סמכות מהי? מאיפה הא נובעת ולאן היא נעלמה? העצמה אישית. מודל ההתמודדות גש"ר מאח"ד, שפת המשפחה. שיתוף פעולה בין הורים וילדים. סיוע בקביעת גבולות ומסגרת ברורה. עבודה על גמישות יצירתית באשר למציאת פתרונות. מחויבות - נחרצות ועקביות ( מ.נ.ע ) 
הערות: התכנית מודולרית - ניתן להתאימה לצרכים ספציפיים של קבוצות. הקורס כולל הרצאות ודיונים, התנסות חוויתית בדרכים יצירתיות, סימולציות וסרטים. 

שיקום הסמכות ההורית

קהל יעד רלוונטי:  פעילי גינות קהילה - עיריות, מועצות אזוריות ורשויות מקומיות
ערכים רבים הקשורים לגינון הקהילתי בגישת הפרמא-קלצ'ר, מהוווים משאבים של חוסן אישי וקהילתי. בקורס הזה, הראשון מסוגו, נכשיר אתכן/ם כפעילים/ות לגינות הקהילה, על ידי בניית פרספקטיבה הרואה תהליכים בקהילה, הדומים לתהליכים הקשורים להתפתחות וקמילה במערכות טבעיות. בקורס נקנה כלים מעשיים להעצמת משאבי החוסן בקהילה, באמצעות הקמת הגינה הקהילתית וכן ניצור רשת של הדדיות בין פעילי הגינות במרחב. הקורס יהיה תחילתה של דרך אישית ומשותפת.

גינות של חוסן 

 
כל הזכויות שמורות © מרכז משאבים  | טלפון: 046900600 פקס:  04-6950740 דוא"ל: cspc@icspc.org