דף הבית >> הרצאות וסדנאות >> מגזר עסקי
 
קהל יעד רלוונטי: בעלי עסקים (חדשים וותיקים) קטנים ובינוניים, יזמים, מנהלי חברות וארגונים

שינוי ארגוני חיובי - פסיכולוגיה חיובית בפעולה בעסקים קטנים ובינוניים

בעלי עסקים עם ביטחון לקחת על עצמם ולהשקיע את המאמץ הדרוש לשם הצלחה במשימות מאתגרות, המצפים שיקרו להם דברים טובים בעתיד, אשר מתמידים בחתירה למטרות ומגלים עמידות ויכולת התאוששות במפגש עם בעיות ומצוקות - מעלים את הסיכוי שהעסק/ארגון יראה תהליכים של שינוי חיובי לטווח הקצר והארוך. ממצאים אלו רלוונטיים גם לעובדים השונים בארגון. הגברת ההון הפסיכולוגי של העובדים בארגון נמצאה במחקרים רבים כבעלת השפעה על שביעות רצונם וסיפוק מהעבודה, ביצועים חיוביים בעבודה, ומזעור תופעות שליליות ולא רצויות כגון ציניות, היעדרויות מהעבודה ודחק מהעבודה.
מרכז משאבים מציע תוכניות שונות בהתאמה אישית לשיפור והעלאת ההון הפסיכולוגי בקרב מנהלי ארגונים ועסקים, עובדים בארגון ויזמים בשלבי פעילות שונים (לקראת הקמת עסק, פתיחת העסק, ובשלבים מאוחרים יותר).
קהל יעד רלוונטי: בעלי עסקים (חדשים וותיקים) קטנים ובינוניים, יזמים, מנהלי חברות וארגונים.
ארגונים ועסקים מנהלים תקשורת מסועפת, מורכבת, רבת ערוצים תוך ובין ארגונית. תקשורת זו כמעט תמיד מתנהלת ומתועדת באמצעים טכנולוגיים כמו שליחת הודעות אימייל, הקלדת הזמנות והפקת חשבוניות באמצעות תוכנות ייעודיות ועוד.  האם מנהלים ומקבלי ההחלטות בארגון יודעים לנצל את שלל האינפורמציה הזו, שלמעשה קיימת אך לעיתים מוזנחת. מה אם היה ניתן לזהות מי הדמויות המשפיעות בארגון/חברה, דרכם מופצת אינפורמציה לקולגות. האם ניתן לזהות דפוסי התקשרות מסוימים בין החברה ללקוח או בין דמויות בתוך החברה מניבים את התוצרים הרצויים מבחינת ההתפתחות הארגונית אליה שואפים כל הזמן? האם ניתן לזהות את אותם משפיענים שברגעי משבר יכולים לעצור את ההדרדרות הארגונית ולמנוע טראומה ומשבר ארגוני? התשובה היא כן.

נכון לעכשיו, מרכז משאבים מספק ללא תמורה כספית, שירות בו דפוסי התנהגות ואו התקשורת בין אנשים בארגון מנותחים באמצעות אלגוריתמים חדשים המאפשרים להפוך מידע רב ועמום, לתוכן בעל משמעות, סדר, כיוון - אשר משמש את מקבלי ההחלטות בארגון לטובת קבלת החלטות נכונה יותר במצבי שגרה ומשבר.

קבלת השירות מותנית בבדיקה מקדימה אל מול נציגי מערכות המידע של הארגון ובמתן גישה לנתונים הכרחיים לצורך עיבודם.

חינם! הכר את ארגונך - ניתוח הרשת החברתית של הארגון חינם!

קהל יעד רלוונטי:  מנהלי עבודה, מנהלי משאבי אנוש בארגונים ובחברות, מפטורים.
פיטורי עובדים הינה משימה לא פשוטה לאף גורם ארגוני. משתתפי ההכשרה יחשפו לכללי "עשה ואל תעשה" למנהלים הנדרשים לפטר עובדים. ההכשרה יכולה להיות ייעודית למפוטרים לצורך אוורור חששות וכעסים באווירה תומכת בצד חיבור טבעי לנקודות חוסן. 
בקורס מתקיימת צפייה בקטעי וידאו, תרגולים וסימולציות, פתרון בעיות באמצעות משחקי תפקיד.
 

פיטורי עובדים בחברה

קהל יעד רלוונטי: חברות ביטוח, בנקים, משרדי עורכי דין, שירותי טלפון סלולרי, משרדי כוח אדם, שירותי שמירה, מרכזים רפואיים, קופות חולים, בתי חולים.
אלימות נגד עובדים במקום עבודתם נובעת מסיבות רבות. ההשלכות הבריאותיות והנפשיות של פגיעות אלימות במקום העבודה עשויות לגרום להיעדרויות מרובות מהעבודה, עזיבת עובדים, סיפוק ירוד מהעבודה, פרודוקטיביות נמוכה ולפתוח פתח להשלכות שליליות נוספות. מניעת מקרי האלימות והשלכותיהם ההרסניות משמעותיות ברמת הלקוח, העובד והארגון. משתתפי הסדנאות ילמדו על מגוון נושאים הקשורים למניעת אלימות כגון אמצעי בטיחות אישיים, תקשורת (שליטה בכעסים, וויסות עצמי, מודעות לתגובות מילוליות ולא מילוליות), וזיהוי רמזים להתנהגות אלימה בקרב הלקוחות.

מניעת אלימות בעסק

קהל יעד רלוונטי:  מנהלים, דוברים של חברות וארגונים, בעלי עסקים.
תקשורת סיכונים הינו תחום הקשור לשיווק חברתי והוא מאפשר התייחסות למעגלי חברה, תרבות, בריאות ותקשורת באופן שמשפיע ישירות על מדיניות ציבורית. תקשורת סיכונים כוללת סוגים רבים של מסרים ותהליכים. היא מערבת מגוון רחב של אנשים כגון: הורים, ילדים, אנשי בריאות, רגולטורים, מדענים, חקלאים, תעשיינים, פועלים ועוד.
תקשורת סיכונים היא חלק מתחום הידע של הערכת סיכונים ותהליכי ניהול סיכונים. 
משבר מציב אתגרי תקשורת ייחודיים: ציפיות לא ריאליסטיות, מידע לא מדויק ולא שלם, מגבלות זמן קשות, רגישות של הנושאים, נתק וכשלים טכנולוגיים בלתי צפויים ועוד. חלק ממקבלי ההחלטות בעסקים מתקשים לתפקד בתנאי לחץ קיצוני והקשר עם התקשורת הופך להיות מרכיב לחץ משמעותי נוסף.
בהכשרה זו נלמד שימוש מושכל בתקשורת בשעת משבר מול אנשי תקשורת, עובדים ומשפחותיהם, בעלי מניות, שכנים ועוד - כל זאת על מנת לייצר תקשורת מתוזמנת, אמינה עקבית ומתואמת לצורך תפקוד מיטבי בחירום

תקשורת סיכונים (Risk Communication)

קהל יעד רלוונטי:   בעלי עסקים (חדשים וותיקים) קטנים ובינוניים, מנהלי חברות וארגונים, מנהלי משאבי אנוש.

משברים הינם חלק שגרתי בחייו של כל עסק ושל כל ארגון ולכן בנייה של יכולות התמודדות עם משברים, מסייעת לשמירה על המשכיות עסקית ורציפות תפקודית בשגרה, במצבי לחץ וכמובן גם בעת חירום.
מערכות כלכליות חיבות להתאם את עצמן לשינויים קיצוניים ולאירועים אשר עשוים לזעזע אותן - תמיד יהיה סיכון להתרחשותם של אירועים פתאומיים ובלתי צפויים - ולכן עולה הצורך שמערכות כלכליות אלו יהיו קשיחות ועמידות להתרחשות האירועים. חוסן עסקי בין היתר מוגדר כיכולת של העסק להגיב ולהסתגל מהר להפרעות בסביבה העסקית, תוך כדי שימור התפקוד העסקי והתעלות ארגונית לצורך צמיחתו.

קורס זה בנוי על 8-10 מפגשים בני שלוש עד ארבע שעות העוסקים בנושאים הבאים: 

 • ​הכרות עם מצבים אפשריים של משבר אישי ועסקי בעת חירום
 • הקנית משאבי התמודדות ברמה אישית, משפחתית ועסקית 
 • מיפוי של משאבים תומכים בקהילה.
 • רציפויות הכרחיות להמשכיות עסקית ודרכים לשמירה על רציפויות שנפגעו
 • אפשרות של הפעלת מתנדבים בחירום
 • תקשורת סיכונים - איך מגייסים את התקשורת לצורכי ההתמודדות והשיקום
 • השתתפות ויצירת תרבות של מוכנות - השתלבות ברשת חוסן אזרחית
 • הערכות פיזית,הכנת מערך נהלים לעסק לעת חירום, חוקים וזכויות הגדרת אחריויות

הקורס ילווה בתרגולים וסימולציות, וכן במתן דוגמאות והצגת תובנות מהתמודדות של משברים של בעלי עסקים בחירום-קו עימות בצפון, אסונות, טבע בארץ ובעולם, השריפה בכרמל ועוד. 

חוסן עסקי (Organizational Resilience)

קהל יעד רלוונטי:  יזמים לא מועסקים, מפוטרים, מובטלים.
מצב של היעדר תעסוקה עשוי לגרום למובטל תחושה של אובדן הקשר עם המערכת החברתית, פגיעה במבנה השגרה היומית, וחוסר יכולת לשאת את המחויבויות המשפחתיות השונות. כיום ידוע כי אבטלה עשויה להגביר חרדות ודיכאון, להוות גורם סיכון להתמכרות לאלכוהול, לגרום לאיבוד שליטה רגשית או התנהגותית, ליצור הערכה עצמית נמוכה, אשמה לגבי אי היכולת לתמוך במשפחה, בעיות בריאותיות, ולהיות מקור למצב של דחק, אשר מוגבר ע"י חוסר תמיכה במעגלים החברתיים.
מתוך הבנה שאבטלה או איום על מצבו התעסוקתי והכלכלי של האדם משלבים צורך להתמודד עם הפן המעשי של למידת מיומנויות הקשורות בשוק העבודה מחד ומאידך עם המרכיבים ההתנהגותיים רגשיים של מצב זה, ההכשרה תכלול את המרכיבים הבאים:
 1. התמודדות רגשית, חברתית ומשפחתית עם מעמד של מפוטר ועירור הכוחות הנדרשים להתגייסות ליציאה ממעגל האבטלה.
 2. בניית כלים לחוסן רגשי ותכנית מעשית לשיבה למעגל התעסוקה.
 3. העצמה ופיתוח גישה וכלים יצירתיים לפתרון בעיות והתמודדות.
 4. הכרות עם עולם היזמות, חוקי עבודה ושכר.
 5. החזרת הפרט למעגל התעסוקה.

לחזור למעגל - טיפוח יזמות עסקית והתמודדות עם אבטלה

"במובן אחד הקורס חיזק אצלי יעדים תעסוקתיים אישיים, ביניהם הרצון להיות עצמאי, במובן אחר, הקורס נתן לי "חיזוק פסיכולוגי" בכך שהפחית אצלי פחדים. ברגע שאתה יודע מה החוזקות שלך, והחולשות שלך, ואיפה הנטיות שלך הולכות, אז יש סיכוי שאתה תבנה את עצמך עסקית באיזשהו כיוון שמתחבר טוב יותר לאישיות שלך".    
(גיל, עצמאי, נשוי + 3, בוגר ההכשרה)
קהל יעד רלוונטי:   מנהלי / אחראי בטיחות בארגונים וחברות, קציני ביטחון בארגונים, מנהלי ארגונים, בעלי עסקים מתחומי התעשייה והייצור
אקלים בטיחות הוא התפיסה המשותפת של כלל העובדים בארגון לגבי סוגיית הבטיחות בסביבת העבודה שלהם - מהם הקווים המנחים, הנתפסים כהתנהלות נכונה במהלך המטלות השונות. כאשר עובדים מסכימים כי התנהגות בטוחה תוביל לתוצאות חיוביות יותר מאשר התוצאות השליליות שלה (למשל, האטת קצב), ייווצר  אקלים בטיחות חיובי, אשר מעודד את העובד לשים בראש מעייניו את ההיבט הבטיחותי וזאת על ידי פרסים, פידבקים חיוביים והוקרה של העובד בפני עמיתיו, על התנהלות בטוחה. אקלים הבטיחות משפיע ישירות על השכיחות של תאונות עבודה וכן על אירועי כמעט-תאונה באמצעות התיווך של התנהגות בטוחה. למעשה, אקלים בטיחות חיובי מוביל לעלייה בהתנהגות בטוחה וירידה בשכיחות של אירועי כמעט־ תאונה או תאונה. לאור ממצאים אלה ניתן לקבוע כי אקלים בטיחות הוא אחד מן הגורמים העיקריים המשפיעים על רמת הבטיחות בעסקים.
בהכשרה המשתתפים יקבלו כלים כיצד לקדם וליצור אקלים בטיחותי חיובי בארגונם. ההכשרה תכלול צפייה בסרטונים, ותרגול באמצעות סימולציות.

יצירת אקלים בטיחותי חיובי בארגון

קהל יעד רלוונטי:   מנהלי / אחראי בטיחות בארגונים וחברות, מנהלי ארגונים/חברות, מנהלים/אחראי כוח אדם, עובדים זוטרים וותיקים בארגונים שונים
שחיקה היא תסמונת של תשישות רגשית או גופנית המאופיינת בהיעדר מוטיבציה ומלווה בתחושות תסכול וחוסר הגשמה עצמית. התשישות נובעת מלחץ רב או ממושך וגורמת לעובד לפתח עמדות שליליות כלפי עצמו, כלפי עבודתו וכלפי חייו.עיתוייה, עוצמתה ומשכה של השחיקה הנפשית תלויים בפרט ובסביבה בה הוא חי ועובד.
יש עבודות ועיסוקים השוחקים יותר. שחיקה בעבודה נפוצה ביותר במקצועות נותני שירות. הסיבה לשחיקה במקצועות אלה טמונה בעיקר בסביבה רווית הלחץ הקיימת במקצועות אלה. 

בהכשרה זו המשתתפים יקבלו כלים לזיהוי סימני שחיקה, שימוש בדרכי התמודדות אקטיביים ומכווני מטרה,
יבנו תכנית התאוששות אישית וארגונית, וילמדו כיצד ניתן להתכונן טוב יותר לאירועים מלחיצים.

התמודדות עם שחיקה בעבודה

אנו מבקשים להודות על יום הסמינר המשמעותי, המעמיק והמחכים במסגרת הכנס השנתי העשירי לליווי רוחני, שהתקיים ביום רביעי ג' כסלו במלון נוה אילן. מודל החוסן הרב ממדי התאים ככפפה ליד לשפת הליווי הרוחני, אותה אנו מבקשים להטמיע בחברה בישראל. מצאנו עצמינו משוחחים בשפת הגש"ר המאח"ד עם סיומו של יום. יצאנו נשכרים מהמילים המדויקות, האבחנות והניסיון העשיר שנחלק עימנו. אנו מודים על כך מקרב לב
ומצפים לשיתוף פעולה בעתיד. 
(דבורה קורן ועדי סמסון- רשת הארגונים לליווי רוחני בישראל, דבורה קורן- תשקופת-מעגן, 
יעקב קבילו ויהודית גליק- ג'וינט ישראל-אשל, ססיל אולמן אסקוף- NAJC)
קהל יעד רלוונטי: עובדים מכל המגזר העסקי, מנהלים ארגונים

טיפוח איכות חיים מקצועית בארגון

איכות החיים המקצועית מאופיינת באיזון של שני גורמים מרכזיים: הראשון מתייחס לאספקטים החיוביים והמספקים מהעבודה והשני נוגע לאספקטים השליליים של העיסוק. האספקטים השליליים, כגון שחיקה, מתפתחים בהדרגה. ההשלכות של ההיבטים השליליים כוללים השלכות קוגנטיביות, רגשיות ופיזיות, כגון רגישות מוגברת, כעס, דיכאון, שימוש בחומרים ממכרים, דאגה, יכולת הנאה מופחתת, תשישות רגשית ופיזית, הפרעות בשינה, התנהגות לא אתית וכן ירידה ניכרת בביצועים ובתפוקה.
מרכז משאבים מציע תוכניות שונות בהתאמה אישית לטיפוח איכות החיים המקצועית בארגון. התהליך כולל ארבעה שלבים: (1) הערכה ומיפוי ארגוני מקיף, (2) התאמת תוכנית אישית לארגון ושימוש בכלי עבודה מתחום ה- mindfulness והבעה ויצירה, (3) יישום והעברת התכנית, (4) ליווי ומעקב.
 
כל הזכויות שמורות © מרכז משאבים  | טלפון: 046900600 פקס:  04-6950740 דוא"ל: cspc@icspc.org