דף הבית >> הרצאות וסדנאות >> כוחות חירום וצוותים מקצועיים
 

סיוע למסייעים (Helping the Helpers)

קורס זה מתמקד בהבנת עולמם של מסייעים בשעת חירום, כיצד עבודה בסמיכות לצער כאב סבל ושכול משפיעה על המתערבים וכיצד ניתן לפתח עמידות אישית וקבוצתית אל מול הקשיים הללו. תכנים: עזרה למתערבים בשמירת חוסן הנפש ומניעת ו/או הפחתת שחיקה מקצועית, הכרת התסמונות האופייניות לעוסקים באירועי אסון, וכיצד להתמודד אתם מנקודת מבט של מנהל האירוע והמתערבים בשטח.
בקורס מתקיימת צפייה בקטעי וידאו, תרגולים וסימולציות, פתרון בעיות באמצעות משחקי תפקיד.
קהל יעד רלוונטי: צוותי כיבוי אש, משטרה, מגן דוד אדום, זק"א, מטפלים, צוותים אורגנייםבבתי חולים וכל מי שנחשף למצוקתם של אחרים ומעניק להם סיוע.
"אני אומר לאנשים... אני לא פסיכולוג אני לא יכול לטפל בכם, אבל אני יכול לתת לכם כלים. זה כמו שאנחנו בתור פרמדיקים חובשים לא רופאים, יכולים לתת עזרה ראשונה. אנחנו יכולים לתת סיוע, לטיפול למנוע את הנזק לעתיד. כלומר אם מישהו מחוסר הכרה ואין לו נתיב אוויר שמור, אני פותח לו נתיב אוויר, אני פותח לך נתיב אוויר למשהו רחב יותר למחשבה טובה יותר ואתה מקבל כלים לעזור להתמודד ולא כלים לטיפול ברמה של רופא" (בועז, פרמדיק - בוגר קורס נאמני חוסן, הסיוע למסייעים)
קהל יעד רלוונטי: הקורס הינו קורס בסיס המתאים לכל קהל יעד אשר מעוניין לשפר את המודעות לכוחות הפנימיים המאפשרים לנו להתמודד באופן יעיל עם קשיים, מתח ודאגה.
קורס חשיפה, לימוד ותרגול של מודל החוסן הרב מימדי, גש"ר מאחד. 
תכנים: א. הכרת הערוצים האישיים העוזרים לאיש כוחות ההצלה להתמודד עם מוראות העבודה באירוע חירום. העצמת הכוחות ולימוד השימוש בהם. ב.זיהוי כוחות ההתמודדות של הנפגע התחברות אליהם וסיוע לנפגע להתארגן.

מודל החוסן הרב ממדי - גש"ר מ"אחד (BASIC Ph)

קהל יעד רלוונטי:  צוותי כיבוי אש, משטרה, מגן דוד אדום, זק"א, מטפלים, צוותים אורגניים בבתי חולים וכל מי שנחשף למצוקתם של אחרים ומעניק להם סיוע.
השימוש במודל הרציפות נועד לגשר, לקיים המשכיות ולדאוג שמבנים שהיו קיימים ומשמעותיים בעבר ימשיכו להיות כאלה בהווה ובעתיד. שימור הרציפויות השונות או החזרת הרציפויות שנפגעו על כנן, עשוי לסייע בהתמודדויות עם מצבים קשים של לחץ מתמשך או טראומה משנית. חשיפה לאירועי טראומה או לחץ נמשכים משבשת וקוטעת בבת אחת את תחושת הרציפות ואז מגיעה אי הוודאות. הצורך ברציפות ובתחושה שהאתמול מנבא את המחר הוא צורך בסיסי בקיום האנושי. תכני הקורס יכללו את סקירת הרציפויות הקיימות, הבנת הפגיעה ברציפויות אצל אדם הנמצא בחרום והדרך לחיבור רציפויות שנפגעו. התרגול ייערך בעזרת סימולציות וסיוע בקטעי ווידאו.

רציפויות שנפגעו ושיקומן

קהל יעד רלוונטי:   צוותי כיבוי אש, משטרה, מגן דוד אדום, זק"א, צוותים אורגניים בבתי חולים וכל מי שנחשף למצוקתם של אחרים ומעניק להם סיוע
דיבוב הפסיכולוגי המובנה (היינו גרסה עדכנית שפותחה בשיתוף בינלאומי - CIPR ©) הכלי שופר בהמשך לביקורת במחקר העולמי והותאם לנפגעים אזרחיים. הדיבוב מיועד להתערבות - עזרה ראשונה נפשית, לקבוצות של אנשים אשר נחשפו לאירועי אסון. הקורס מאפשר חשיפה תיאורטית הרצאתית (4 שעות) או השתתפות פעילה בדפ"מ
(CIPR ©) כ-4 שעות בשני מפגשים (8 ש'). ​

דיבוב פסיכולוגי מובנה - עבודת סדנה לצוותים לאחר אסון

קהל יעד רלוונטי:  צוותי בתי חולים ממחלקות שונות (רופאים, אחים ואחיות), יחידות צה"ל (קצינים ומפקדים), מטפלים של אוכלוסיות תשושות, מנהלים ועובדים של בתים סיעודיים, עובדים סוציאליים 
המוות מופיע בחיינו כבן לוויה, אך אנו מנסים להסתתר מפניו ולהסתיר אותו. אנשי זרועות הביטחון נפגשים עם אובדנים ביומיום ובאסון, אך הצוותים והמערכת עומדים לא פעם נבוכים מול שאלת החיים והמוות. 
מטרות:  רכישה של כלים לסיוע ותמיכה החשובים בהתמודדות עם המוות. עידוד ומציאת דרכים להתנהגויות מתמודדות המסיעות לאדם להפחתת כאב או אובדן, סיוע למערכת בפיתוח שרותי טיפול למניעת אובדן ולאחריו. 
תכנים: 1. מפגש עם מוות - כיצד מתמודדים ?   
2. מעגל החיים - כמקור להתמודדות עם מוות. 
3. ניחום אבלים. 
4. הקניית ארגז כלים המארגן את הדרכים השונות לטיפול במוות. הערות: הקורס מבוסס על הספר "על החיים ועל המוות" מאת מולי להד ועפרה אילון - הוצאת נורד חיפה הקורס כולל הרצאות ודיונים, התנסות חוויתית בדרכים יצירתיות, סימולציות, סרטים

סיוע בהתמודדות עם אבל ואובדן 

"ברור למדי עד כמה צוות מקצועי, ותיק ועתיר ניסיון יהיה ספקן לגבי האפשרות ללמוד ולהפיק מסדנא מסוג זה... לכן אמירות כמו "מה כבר יכולים ללמד אותי" נשמעו די בשפע, אך כבר מהמפגש הראשון בלטה המקצועיות, הרגישות וההשלמה של צוות המנחים זה עם זו ולהפך. דבהר שאפשר הרגשה של ביטחון ונינוחות, של פתיחות, עם יכולת להקשיב ולאחר ולשתף זה את זה בדברים לא פשוטים. הרגשה של קבוצה - צוות שבו אכפת וחשוב כל פרט והיחד" (עפרה אבירן, היחידה לטיפול נמרץ ילדים, ביה"ח לגליל המערבי)
קהל יעד רלוונטי: צוותי כיבוי אש, משטרה, מגן דוד אדום, זק"א, צוותי בתי חולים במחלקות לטיפול נמרץ, צוותי התערבות בחירום
קורס זה מתמקד בהכשרת אנשי מקצועות החירום ביצירת קשר עם אדם שמושפע באופן קיצוני מאסון. באופן הפסיבי ביותר, ניתוק וחוסר תגובה לסביבה, בקוטב הפעיל- סוער, חסר שקט ו"עיוור" לסביבתו. 
תכנים: צוותי חירום הנקראים לעזור לאנשים הנמצאים במצב נפשי מתוח ו/או בסכנת חיים או בקרבת איום על החיים. הערות: הקורס מורכב מהרצאה, צפייה בקטעי וידאו וסימולציות.

הצטרפות והובלה

קהל יעד רלוונטי:  קבוצות עובדים ובעלי תפקידים בארגונים ציבוריים החשופים למפגשים עם קהלים שונים.
הכשרות המתמקדות בהתמודדות של צוותים ובעלי תפקידים בארגונים ציבוריים עם אירועים משבריים הקשורים לעבודתם ועם קהל פונים המייצג קושי ומצוקות.
תכנים: ההכשרות כוללות הכרה בהשפעת המפגשים עם האוכלוסייה הפונה על הרווחה הנפשית של נותני השירות, שיפור מיומנויות השירות המשולב ביכולת אמפתית כלפי הפונים, זיהוי מרכיבי הדחק, ניהול שיחה עם פונים במצבי מצוקה, מניעת אלימות כלפי נותני שירות, ותוכנית לטיפוח אישי של נותני השירות.  

בניית והעצמת חוסן בארגונים ציבוריים

קהל יעד רלוונטי:   בעלי תפקידים בארגונים ציבוריים, מנהלי ארגונים, צוותי הנהלה, נבחרי ציבור, רכזי בטחון
וקציני בטחון בארגונים.
השתלמויות העוסקות בסיוע והיערכות של ארגונים ציבוריים להמשך תפקוד באירועים משבריים מסוגים שונים.
תכנים: אפיון וזיהוי התנהגות ארגונית במצבי משבר וחירום שונים, תוכניות ארגוניות לשמירת הרציפות התפקודית בעת משבר וחירום, הכנת המערכות לחירום, מעבר משגרה לחירום, ניהול שגרת חירום, חזרה לשגרה ולכשירות, ותקשורת סיכונים.

רציפות תפקודית בארגונים ציבוריים

 
כל הזכויות שמורות © מרכז משאבים  | טלפון: 046900600 פקס:  04-6950740 דוא"ל: cspc@icspc.org